Přeskočit na obsah
Domů » Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

  Zámek Hrubá Skála najdete v Českém ráji nedaleko města Turnov. Stojí na skalnatém pískovcovém masivu a tyčí se do výšky 60 m nad údolí říčky Libuňky. Z původně gotického hradu Skála, který ve 13. století postavil Hynek z Valdštejna, vznikl přestavbou renesanční zámek. Za přestavbu vděčí Hrubá Skála rodu Smiřických. V pozdějších dobách ještě mnohokrát změnil svou tvář a v šedesátých letech 20. století byl přebudován dokonce na odborářskou ubytovnu.

  Jeho současná podoba dává nahlédnout do dávné minulosti a návštěvníci se mohou těšit impozantním historickým objektem, který nabízí nejen poučení, ale také zábavu. K zámku vede kamenný most se sochami sv. Floriána a Vavřince, areál je přístupný a jeho prohlídka zahrnuje mimo jiné program Poznej středověk a návštěvu vyhlídkové zámecké věže. V létě je Hrubá Skála dějištěm řady historických zábavných programů, vyzkoušet můžete zdejší lanové centrum a výborné občerstvení vám nabídne Středověká krčma. Zámek Hrubá Skála nabízí také možnost ubytování. V nabídce má jedno a dvoulůžkové pokoje a apartmá, nechybí whirlpool ani wellness centrum.

  Naproti zámku je skalní blok Prachovna, kdysi předsunuté strážní místo hradu. V blízkosti zámku je oblíbená Mariánská vyhlídka, pod kterou je umístěn symbolický hřbitov horolezců. Z vyhlídky můžete vidět třeba impozantní Dračí skály, ke kterým vede cesta úzkou skalní soutěskou nazývanou Myší díra, od parkoviště u Zámku. Hrubá Skála si zahrála v pohádce Princ Bajana a v okolních skalách si mohou děti zahrát na boj s litou saní.

  Kudy k zámku?

  Po rychlostní silnici R10 do Turnova, dále Karlovice, Sedmihorky, v obci Radvánovice vpravo a přes železniční přejezd po hlavní silnici až k zámku.

  Otvírací doba

  V červnu je otevřeno v sobotu a v neděli od 11 do 16 hodin, v červenci a srpnu každý den od 11 do 16 hod.

  Více informací

  www.hrubaskala.info
  www.hotelhrubaskala.cz