Přeskočit na obsah
Domů » Hrad Trosky

Hrad Trosky

  Kdo by neznal hrad Trosky, jednu z dominant Českého ráje. Vydetejte se za poznáním na tento malebný hrad a vraťte se v čase o několik století zpět.

  O hradu

  Dvě věže, Baba a Panna usazené na čedičových skaliscích sopečného původu jsou skutečným symbolem kraje. Trosky byly založeny přibližně mezi lety 1380 – 1390 Čeňkem z Vartemberka. Mezi oběma vrcholy vznikl hrad a na jejich vrcholu věže, sloužící jako obranné a zároveň obytné. Nižší nese jméno Baba, vyšší a štíhlejší je Panna. V horních partiích byly obytné prostory, ve spodní části bývaly uskladněny zásoby. Voda byla získávána z hradní studny, hluboké asi 30 m a na Panně byly navíc ve skále vybudované zásobníky na dešťovou vodu. Trosky byly chráněny hradbami širokým 1,5 – 2 m a jejichž výška byla majestátní – až 15 m. Hrad díky své strategické poloze nikdy nebyl dobyt.

  A co zde uvidíte

  Za první, vstupní branou se nachází zbytky bývalého purkrabství. Druhá, kulisová brána vede do prostor vnitřního hradu. Stávaly tu konírny a menší obytné budovy a tam, co je dnes nové schodiště na věž Babu, byl dřevěný palác, jímž se procházelo do vrchního kamenného paláce. Trosky vystřídaly řadu majitelů a v roce 1925 přešly do vlastnictví státu, jenž je vlastní dodnes. Během posledních desetiletích byly realizovány práce, při nichž byly čedičové skály i Trosky staticky zabezpečeny. Od roku 2000 vede na věž Babu nové schodiště a tak je možné sem bez obav vystoupat a potěšit se pohledem do zdejší nádherné malebné krajiny. Pod hradem jsou údajně rozsáhlá sklepení, která spolu s nepřístupnými jeskynními prostorami pravděpodobně ústí ve skalním systému Sklepy nedaleko hradu. Jak to opravdu je, vědí možná zdejší netopýři, kterých tu zimuje na 11 druhů.

  Kudy na hrad ?

  Autem po dálnici na Mladou Boleslav a Liberec, odbočka na Trutnov a Rovensko pod Troskami. Dále do Borku pod Troskami, zde odbočit na Tachov, kde je značena cestu k hradu.
  Vlakem do zastávky Borek pod Troskami, dále pěšky po modré turistické značce.
  Autobusem do obce Tachov a dále pěšky.

  Jak je otevřeno?

  V dubnu a říjnu sobota, v neděle a o svátcích od 9 – 16 hod., v květnu až srpnu od úterka do neděle od 9 – 17.30 hod. a v září úterý až neděle od 9 – 16.00 hod.

  Kontakt

  Hrad Trosky, Rovensko pod Troskami 512 63
  Tel.: 481 313 925
  E-mail: hrad@trosky.cz

  Web: https://www.hradtrosky.eu/