Přeskočit na obsah
Domů » Hrad Valečov

Hrad Valečov

  Na severozápadní hranici Českého ráje leží nad obcí Boseň zřícenina hradu Valečov. Jeho podobu ovlivnily pískovcové skály, do nichž byl vytesán a vestavěn. Už z dálky je dobře viditelný.

  Původní dřevěné opevnění vzalo za své při silném požáru, o čem dodnes svědčí stopy na skalách v parkánu a v místech původní hradby. Požár vznikl v důsledku dobytí a vypálení hradu v roce 1439. Tehdy se jej zradou zmocnil Jindřich z Vartemberka. Nebyl to žádný lidumil a majitelku, vdovu Machnu se dvěma sirotky odvezl a uvěznil na Děčíně, kde je držel až do roku 1441, dokud mu vdova vystavená neustálému nátlaku Valečov nepřenechala.

  Hrad Valečov ležel v rozvalinách pravděpodobně až do půlky patnáctého století, kdy nabyl opět své podoby díky Vaňku z Valečova. Po třicetileté válce se hrad dostal do velice špatného stavu, téměř dvě století byl využíván jako zázemí pro chudinu a sloužil rovněž jako zdroj levného stavebního materiálu. Obec Boseň, které patří nyní dbá, aby v současné podobě zůstal zachován i příštím generacím, byť jsou z hradu zachovány jen skrovné zbytky. Nejlépe zůstal zachován nový palác, přístupný úzkým schodištěm z bývalých sklepů vytesaných ve skále. Dva metry silné zdi dávají tušit, jak těžký oříšek pro dobyvatele hrad představoval. Mezi zdejší zajímavosti patří také vězení a hladomorna a určitě si nenechte ujít v předhradí unikátní Valečovskou osadu vytesanou do skal, ve které jsou skalní byty i světničky, dílny či třeba chlévy. Některé z těchto příbytků byly obývány až do roku 1892.

  Otvírací doba

  Květen – srpen: denně kromě pondělí, od 9.00 – 18.00 hod.
  Duben, září a říjen: v sobotu, v neděli a svátky od 9.00 – 16.00 hod.
   

  Kudy na Valečov?

  Autem z dálnice Na Mladou Boleslav odbočit k Minichovu Hradišti, dále směr Kněžmost, Boseň, zde odbočit směr Zásadka, parkoviště je od hradu vzdáleno asi 300 m.

  Kontakt

  Hrad Valečov, Boseň 45, Mnichovo Hradiště 295 01
  Tel.:+420 603 837 024

  www.hradvalecov.cz