Přeskočit na obsah
Domů » Dětenice, aneb zpátky do středověku

Dětenice, aneb zpátky do středověku

  Dětenice a Dětenický zámek najdete v  jihovýchodní části Českého ráje. V roce 1998 jej zakoupil pan Ondráček a upravil na reprezentativní sídlo, obestřené zámeckým parkem se stájemi, ve kterých řehtají ušlechtilí koně. Při prohlídce vás na přání může interiérem provázet „Albrecht z Valdštejna“ v dobovém kostýmu.

  Dětenice jsou proslulé velkým lákadlem, kterým je zdejší zámecký pivovar a zvláště vyhlášená středověká krčma. Pivovar nabízí prohlídku dobových interiérů s veškerým pivovarnickým náčiním a dává nahlédnout do zákulisí výroby piva z tradičních surovin a dle původních receptur.

  Trocha drsných způsobů

  Návštěva krčmy je zážitková záležitost, pokud ovšem snesete trochu jadrné staročeské mluvy a obhroublejší způsoby personálu.

  „Co si dáte k žrádlu, chásko? Co budete chlastat?“ Tady se totiž nejí a nepije, ale „žere“ a „chlastá“. Při placení po vás šenkýřka bude házet okem a řízný chasník nebude chtít peníze, nýbrž „zlaťáky“. Pokrm tu připravují poctivě na otevřeném ohništi, na dračku jde maso, placky i kukuřičné klasy. Když si pochutnáváte na své pečínce, žebrák lomí rukama, ať mu necháte alespoň okousané kosti… „Chudí pocestní i boháči“ se tu přestávají žinýrovat a v uvolněné atmosféře, která je krčmě vlastní, si užívají, baští a cinkají o sebe půllitry s výborným místním pivem. Součástí zábavy je středověký program. Tančí tu břišní tanečnice, vyhrávají středověcí hudebníci, mezi stoly prochází kejklíři, žebráci i vymítači ďábla.

  Otevírací doba

  Otevřeno je denně mimo pondělí, od úterý do čtvrtka 12 – 24 hod. pátek a sobota 11 – 24 hod., v neděli 11 – 23. hod.

  Začátek programu je v 19 hod., na pátek a sobotu je nutná rezervace předem.

  Kudy do Dětenic?

  Do Dětenic se dostanete po rychlostní silnici R10, odbočka na Jičín a Sobotku, dále odbočka Židněves, směr Domousnice – Dětenice.

  Kontakt

  Zámecký resort Dětenice, 507 24 Dětenice
  Tel.: +493 596 132

  E-mail: info@detenice.cz